A téli időjárás következménye a hőmérséklet fagypont alá csökkenése. Amikor a víz megfagy a térfogata kitágul és ha ez a vízvezetékben történik meg akkor az sokszor szét nyomja a vezetéket. Ez pedig csőtöréssel járhat. Ha ez a falban, vagy a földben történik akkor többször csak nagyon későn vesszük észre, amikor sok víz elfolyt és már átáztatta a falakat, padlót, bútorokat.
A téli időszak beállta előtt célszerű gondoskodni a lakás vízvezeték rendszerének védelméről.
Kertes házakban egyik legfontosabb a vízórák védelme. Az órákban lévő víz megfagyása esetén széttörheti az óra üvegét, ahol gyorsan nagy mennyiségű víz folyhat el. Ezt pedig csak tavasszal vesszük észre az esetleges leolvasásnál. Eddig akár több százezer forintos kár is keletkezhet, melyet nekünk kell megtéríteni. Legegyszerűbb módszer vízmérő akna tetejét fóliával lefedjük, és erre helyezünk hőszigetelésre alkalmas anyagot. Ez lehet például hungarocell, de a lenyírt fű is jól szigetel. Ha hó fedi be a vízórát azt ne távolítsuk el róla, mert az is nagyon jó hőszigetelő.
A kerti csapot is szükséges fagy mentesíteni. Célszerű a csapból leengedni a vizet és a csapot nyitva hagyni. Ha van fagymentesítő szelepet elzárni. Esetleg a föld közelében a vízcső környékét is lehet szigetelni valamilyen anyaggal. Ha nincs szigetelőanyagunk akkor akár egy törölközővel, vagy lepedővel is betekerhetjük a csövet. Ne felejtsük el a locsolócsöveket is leszerelni és fagymentes helyen tárolni.
A csövek szigetelése is fontos, ahol azok szabadon vannak (pl. pince, garázs). Erre az egyik legjobb megoldás a habcső szigetelés. Ezek előre formázott és könnyen felhelyezhető szigetelőanyagok, melyek megfelelően védenek a fagy ellen. Azokon a helyeken ahol tartósan fagypont alatt van a hőmérséklet célszerű csőfűtő kábelt használni a fagy elkerülése érdekében. Ahol zárható ajtó van azt tartsa folyamatosan csukva, hogy a külső hőmérséklet legkevésbé árthasson a vezetékeknek. Ahol esetleg van lehetőség temperáló fűtésre állítsa a termosztátot alacsony fokra, hogy minimális fűtés legyen a helyiségben.
A téli időszakban a látható vezetékeket, csapokat folyamatosan ellenőrizzük. Ha rálátunk a vízórára zárjunk el minden csapot én nézzük meg pörög-e az óra. Ha az megmozdul valahol szivárgás lehet a rendszerben.
Legvégső megoldás a csepegtetés. Ilyenkor a csapokat enyhén nyitva hagyjuk, hogy lassú vízfolyást biztosítsunk. A mozgó víz kevésbé hajlamos a lefagyásra.
Ha mégis megtörténik a baj és fagyást tapasztal a csapot óvatosan nyissa meg. Semmiképp ne erőltesse, mert az a szerkezet törésével járhat. A csöveket fokozatosan melegítsük. Ehhez használhatunk törölközőt, vagy mobil fűtőberendezést, esetleg hajszárítót is. Ha már megmelegedett a cső a legközelebbi csapot meg kell nyitni.
Ha pedig baj történt mindenképpen hívjon szakembert. Egy egyszerű szivárgást se próbáljon házilag megoldani, azzal is nagyobb kárt okozhat.