A klíma vásárlásnál nagyon sok tényezőt kell figyelembe venni. Tudnunk kell milyen funkcióval rendelkező készüléket szeretnénk vásárolni és milyen hatásfokkal rendelkezzen.
A mai klímák már nem csak hűtésre, de fűtésre is alkalmasak. Fel kell mérnünk hány helyiségben szeretnénk használni, azok milyen méretűek. Milyenek a nyílászárók, hol helyezkednek el, illetve csak hűtésre, hűtésre és fűtés rásegítésre, vagy elsősorban fűtésre szeretnénk használni.
Fűtés rásegítésnél maximum -15 C fokig számíthatunk a működésre. Fűtésnél téliesített modellt kell választanunk, az a téli időszakban keletkező kondenzvíz esetén is gondoskodik róla, hogy ne fagyjon meg a távozó víz.
A helyiség méretét légköbméterben kell meghatározni. Ehhez meg kell mérnünk a helyiség szélességét, hosszát, ennek szorzata adja az alapterületet. Ezután a helyiség magasságát mérjük le és szorozzuk be az alapterülettel. Így kapjuk meg a helyiség méretét légköbméterben. Innen tudjuk kiszámolni, hogy milyen teljesítményű készülékre van szükségünk. Persze figyelembe kell vennünk az ablakok méretét, a helyiség benapozottságát a helyiségben tartózkodó személyek számát, a külső falak és a födém szigetelését is. Általában elmondható, hogy egy 2,5 kW teljesítményű klíma maximum 25 nm-es helyiségben használható.
Fontos, hogy ne vásároljunk olyan készüléket, mely túl alacsony teljesítményű a helyiség hűtéséhez-fűtéséhez, hiszen akkor a klímának túlműködnie kell, hogy elérje a kívánt hőfokot. A túl nagy teljesítményű készülék azonban túlságosan lehűtheti a helyiséget és sokkal több energiát fogyaszthat.
A klíma elhelyezésére is különös figyelmet kell fordítani a helyiségen belül. A leghatékonyabb hűtést is úgy tudjuk elérni, ha minden szempontot figyelembe veszünk. A készülék programozását is úgy kell elvégezni, hogy a lehető leggazdaságosabban működjön. A kiegyensúlyozott hőmérséklet fenntartásához is fontos a készülék jó programozása.
A megfelelő klíma kiválasztása mindig egyedi igények szerint történik. Javasolt szakember segítségét kérni ehhez. Gondosan fel kell mérni minden körülményt és úgy érdemes a végleges döntést meghozni.
Ha az energia hatékony működést szeretnénk fenntartani a beszerelés után fordítsunk gondot a készülék rendszeres, éves karbantartására is.