Amikor a fűtési rendszert kialakítjuk nem csak a fűtés központi elemeinek kiválasztása komoly feladat, az egyes helyiségekbe felszerelendő radiátorok kiválasztásánál is nagyon sok szempontot kell figyelembe venni. Ha pedig a meglévő radiátorunkat szeretnénk lecserélni, mert az már nem korszerű, vagy meghibásodott akkor sem csak annyiból áll a dolog, hogy leszereljük a meglévő eszközt és felrakjuk a helyére a másikat és ezzel kész az egész.
De nem elegendő csak betérnünk valamelyik fűtéstechnikai üzletbe, vagy valamilyen nagy építéstechnikai áruházba és venni egy olyan eszköz, amely megtetszik. A külső nem minden, hiszen ez csak az egyik kritérium aminek meg kell felelnie.
De mire kell még figyelemmel lenni a választásnál?
Radiátor anyaga:
Öntöttvas: nagyon nehéz, ezért nem egyszerű szállítani, mozgatni. A könnyű szerkezetes épületekben pedig csak akkor helyezhető fel, ha előtte a helyét megerősítjük. Előnye az, hogy jól bírja a nyomást és a magasabb hőt is. Nagyon hosszú az élettartalmuk is.
Alumínium: sokkal könnyebb, mint az öntöttvas, ezért egyszerűbben szállítható és felhelyezhető. Szerelése ezáltal sokkal egyszerűbb. Az alumínium radiátorok tagosíthatók ezért a teljesítményük és a nagyságuk igény szerint módosítható.
Acéllemez: Még könnyebb mint az alumínium ezért a legegyszerűbb a szállítása és a szerelése is. Könnyű szerkezetes épületekben is egyszerűen felhelyezhetők. Árban a legkedvezőbb, éppen ezért a leggyakrabban vásárolt fajta is. Ez azonban azt is jelenti, hogy nem elég masszívak, gyorsabban meghibásodnak és előbb szükséges a cseréjük, rövidebb élettartalmúak.
Vannak még réz, vagy üveg radiátorok is. Arra is figyelemmel kell lenni, hogy ugyanazon rendszerre az acél és az alumínium radiátor nem szerelhető fel.
Mérete:
Itt figyelemmel kell lenni a lakás állapotára, falazatára, benapozására, szigetelésre, nyílászáróinak állapotára. Tekintettel kell lenni a helyiség méretére és arra is milyen funkciójú az. Más fűtés szükséges a konyhába, a szobába, nappaliba vagy éppen egy előtérbe. A helyiség berendezését is figyelembe kell venni mennyire illik a helyiségbe és mennyi hely áll rendelkezésre a felszereléshez.
Elhelyezése:
- Vertikális, vagyis álló radiátor (álló radiátor) készülék
- Horizontális, vagyis fekvő radiátor
- Térelválasztó, vagyis térben elhelyezhető készülékek
Mindenképpen javasolt szakember segítségét kérni a megfelelő radiátor kiválasztásához és felszereléséhez is.