A vízkő a legnagyobb ellensége a bojlernek. A vízkő, azaz mészkőlerakódás nagy mértékben függ a háztartásban használt víz keménységétől. A vízkő eltávolítása nagyon nehéz is lehet, a makacsabb lerakódásoktól nagyon nehéz megszabadulni. Ha nem tartjuk rendszeresen karban a készüléket akkor idővel biztosan valamilyen meghibásodást fog okozni abban.
Első fontos lépés amit tehetünk, hogy tartsuk alacsonyabb hőmérsékleten a vizet. Magasabb hőmérsékleten nagyobb a vízkő lerakódásának esélye.
A vízkő jelenléte több gondot is okozhat a bojlerben:
- ha a bojlerben lerakódik a vízkő sokkal több idő kell a víz felmelegítéséhez, ezáltal a gáz, illetve villanyszámla is jelentősen emelkedhet. Ugyanakkor kevesebb is lehet a meleg víz.
- hangosabb lehet a készülék. Düböröghet, vagy pattoghat is a bojler, kellemetlen hangokat ad ki
- elromlik a fűtőszál. Akár egyik-pillanatról a másikra is előfordulhat, hogy megszűnik a meleg víz előállítása a villanybojlernél
- a bojlerben lerakódott vízkő a baktériumok letelepedéséhez is, melyek az egészségre is ártalmas lehet. Ettől a víz akár bűzössé is válhat.
A vízkő lerakódásának egyik megakadályozása a vízlágyító használata. Ez a berendezés a vízben előforduló só és kalcium mennyiségét tudja befolyásolni. Ezzel tudja megakadályozni, hogy a fém részre a lecsapódjon és ott lerakódjon.
A vízlágyító berendezés használatával elérhetjük, hogy a készülék hatásfoka magasabb legyen, az a folyamatos használat esetén se csökkenjen rohamosan. Elkerülheti a hirtelen meghibásodásokat. Csökkentheti a felhasznált energiát, nem kell félnie, hogy az esetleges vízkő lerakódás miatt észrevétlenül felkússzon az áram, vagy a gázszámla. Nem kell tartani attól, hogy a bojlerből származó víz egészségére ártalmassá válhat. Segíti a higiénikus használatot. Nem szükséges további vízkezelési berendezés alkalmazására.
Mindemellett a készülék élettartama jelentősen meghosszabbodik. Jóval csökken a karbantartási igény is, ritkábban válik szükségessé a bojler javítása.